VİETNAM-3

Halong Bay

      Hanoi’den ayrılıyoruz. Sabah kahvaltısından sonra saat 08:00 gibi erkenden yola çıktık. 24 Ocak 2017. Rotamız Halong Bay körfezi. Körfez 176 km uzakta ama hız sınırı ve yolların bozukluğu nedeniyle 4 saat süren bir yolculuk olacak. Ben pirinç tarlalarını, başlarında konik şapkalarıyla tarlada çalışan çeltikçileri göreceğim diye pür dikkat bakınıyorum.

      Evet etraf yemyeşil bazı yerler sulu tarla ama şapkalı çalışanlar yok. Bizim köy kahveleri benzeri bir sürü yerler geçtik. Yol üzerinde güzel bir mermer ve ipek işleme tabloların atölyesinde mola verdik. O güzelim mermer eserleri ve tabloların ipek ipliklerle nasıl emek, emek işlendiğini izledik. Siz de görün istedim.

      Mermer heykellerin arkasındaki panoda Dünyanın her yerine yolluyoruz diye yazıyordu. Alışveriş yerine girdik atölye ile iç içe. Bence harika olmuş. Nasıl güzel ve ince işliyorlar bayıldım. 

Vietnam- Hoang Tan
Vietnam- Hoang Tan

      Önlerinde işleyecekleri fotoğraf var. Gerdirilmiş bezlerde de kabaca çizilmiş eskizleri var. Büyük bir beceri ile çin işi işleme yapıyorlar.

      Yolumuz uzun demiştik devamla çok güzel bir uluslararası marinaya geldik. Buradan bineceğimiz ufak cruise gemiyle bir gece kalmalı Halong Bay körfeze gideceğiz. Hava bulutlu bakalım günümüz ve gece nasıl geçecek. Alttaki ilk fotoğrafta görüldüğü gibi iki tarafta otellerle çevrili. Bizim gibi Cruise ile kalmalı gitmeyen günü birlikçiler buralarda konaklıyor.

      Ortada Cruise falan yok küçük botlar var. Can yeleklerini giydirip motor bota bindik. Yanılmışım marinadan çıktık harika bir cruise bizi bekliyordu. Adı Golden Cruise gerçekten altın gibi parlıyor sevdik. Özellikle kamaralar çok güzel. Burnundaki ejderha Dragon 🐲 Vietnamlılar için manevi bir sembol. Hoşgeldin kokteyli, güler yüzler, daha ne olsun. Bence rüya gibi bir gezi olacak.

      Körfeze doğru komşu teknelerle yarenlik ede ede gidiyoruz. 2.5 saatlik yolumuz var. Rüzgarımız neta 😉 yani güzel. Ama saat henüz 13:21 olduğu halde güneş kayıplarda. Havada görüldüğü gibi bulutlu ve gri. Salonda yemek başlıyormuş ne gam ben keyifle fotoğraf çekmekteyim. 🥰

      İlk fotoğraftaki kayalık aynı bir balığa benziyor hatta aynı piranha. Daha önce küçük bir kayalık vardı aynı tombul bir kuş gibiydi. İnanılmaz çok, irili ufaklı kayalar geçtik. Yapıları kireç taşı olan bu kayalıklar gittikçe büyük adalara dönüştü bakın.

      Halong Bay; rồng hạ yazılış şekliyle Vietnamca aşağı ejderha demektir. Evrilmiş ve *Halong- inen ejderha* anlamına gelmiş. Elbette efsanesi de var… 

      Vietnamlılar yalnız Amerikadan, Fransadan, Çin’den değil tarih öncesi istilacılardan da az çekmemiş. 🤷‍♀️ Fi tarihinde ülkelerini denizden gelerek istila etmek isteyen düşmanlar vardır. Ülkelerini korumak için girdikleri bir savaşta tam yenilmek üzereyken *İmparator Jade* (yeşimtaşı) tanrıları olan Ana Dragon 🐲 (Ejderha)’dan ülkesi için yardım ister.

      Ana ejderha da tüm yavruları ile yardıma koşar. Üzerlerinde ne kadar zümrüt varsa istilacıların üzerine yağdırırlar. Doluya tutulmuş gibi zümrüt sağanağından yaralanan istilacılar arkalarına bakmadan kaçarlar. O yağan binlerce zümrüt körfezi kaplar.

      Efsane bu ya artık ülkeye barış ve huzur gelmiştir. Zaman içerisinde de zümrütler hayran kaldığımız bu zümrüt yeşili körfezde irili ufaklı kayalara dönüşür. Ana Ejderha da ortama hayran kalır. Buraya yerleşmeliyim der ve geldikleri cennetlerine dönmez çocukları ile insan formuna girer. Vietnam halkına tarım yapmayı, pirinç ekip biçmeyi öğretir.

      Mitolojilerinde de bu inanç devam eder ve Vietnam halkının Ejderha yani Dragon’dan türediğine inanılır. Gemilerde, guletlerde ve şenliklerinde ejderha kullanmaları da hep bu sebeptendir. Halong körfezi 1994 yılında Unesco Dünya Mirası listesine jeolojik ve jeo morfolojik değeri nedeniyle de girmiş. 2011 yılında da dünyanın yeni yedi doğa harikasından biri olarak kayıt edilmiştir. 

      Zümrüt yeşili körfeze doğru giderken rüzgar rahatsız etse de hayranlıkla bir sağa bir sola koşturuyorum. Yolumuzun üstünde güzel bir ada ve tepesinde tapınak var. Rehberimiz Ali İhsan merak etmeyin Ti Top ( tay top okunuyor) adasına dönüşte uğrayacağız ve plaj sefası yapacaksınız dedi. Nihayet Halong Bay körfezinin merkezinde yer alan adaya Bo Hon’a geldik sayılır. İlk fotoğraf Ti Top adası. Diğerleri körfeze giriş ve Bo Hon adasına gitmek için bindiğimiz botlarımızın yanından kano ile geçenler. 

      Karşımızda muhteşem bir görüntü ve Halong Bay körfezindeyiz. Unesco Dünya Mirası listesinde yerini almış olması kaçınılmaz. Fotoğrafı elbette mağaraya çıkınca çektim. 😉

Vietnam - Halong Bay
Vietnam – Halong Bay

      Karşımızda Bo Hon adası ve ziyaret edeceğimiz Sung Sot mağarası. Hemen soldaki kayalık içinde de bir mağara var dikkatli bakarsanız girişi görülüyor. Manzara şimdiden müthiş.

Vietnam - Halong Bay- Bo Hon adası
Vietnam – Halong Bay- Bo Hon Adası- Sung Sot Mağarası

       Sung Sot- Sürprizler mağarası;

      Fransızlar tarafından 1901 yılında keşfedilmiş ama 1938 yılına kadar birkaç bölümü daha olduğu keşfedilince La Grotte Des Surprise adını vermişler. Daha sonra da Vietnamlılarca Sung Sot olarak düzeltilmiş.

      Botlarla kıyıya çıktık ve bizi bekleyen 100 basamak olduğunu öğrendik. Ama harika bitki örtüsü ile sarıp sarmalanmış 100 basamak bana mısın demeden çıkıldı. 🏃‍♀️🏃‍♂️ Ve sonunda seyir terasına ulaşıldı. Mağara için bir miktar basamak bu kez ineceğiz. Önce doyulmaz güzellikteki körfezi temasa edelim. Rüya gibi sanki evet, evet bir masal dünyasındaymışım hissi var içimde. Burada olmak inanılmaz. Haksız mıyım?

 

Vietnam - Halong Bay
Vietnam – Halong Bay

      Mağara inişi çok zor yerler hayli kaygan. Kalabalık desen ayrı dert neyse Önder’imin sayesinde düşmeden indim. En büyük mağara demişlerdi, amma abartmışlar derken (İlk fotoğraf) ilerleyince devasa boyutta bir boşlukla karşılaştık. İnanılmaz güzellikte ve renkli bir ışıklandırmayla ortam haliyle nefes kesici, gerçekten de çook güzel… Sarkıtlar dikitler, tavandaki oyuklar sanki özel yapılmış gibi.

 

      Mağaranın içinde devasa boyutta bir boşluk var. 10 bin metrekarelik bu alan 2 galeriden oluşuyor. Şimdi daha geniş bölüme doğru yürüyoruz.

 

 

      Hani adalara benzetme yoluyla isim veriyorlardı ya! İşte burada da tam bir algı benzetmesi var yani neye benzetirsen o değil onlar benzetmiş sen görmelisin.

      Ali İhsan –Abla, anne kucağındaki maymunu çektin mi? Demesiyle uyandım. Yoo görmedim ki! Bana biraz önce fotoğrafını çektiğim dikiti gösterdi. Nasıl yani? Hani nerde? dedim. Çektiğim fotoğrafta gösterdi. Evet o söyleyinceye kadar benzetememiştim. Buyrun bakın bakalım bulamazsanız mağara fotoğraflarının en sonunda yazacağım. Korkmayın fotoğrafa tıklayınca büyüyor.😉 

      Yine benzetme ama bu kez gerçekten de benziyordu *Kutsal Kaplumbağa*. Çok uğraştım ama insanlar doğru fotoğraf çekmemi engellediler, ayrıca yerler çok kaygandı. Yine de bir fikir veriyor.

 

      İlk benzetme; Ana kucağındaki bebek maymun için bir üstteki ilk fotoğrafta yine ilk dikitin tavana doğru olan kısmına bakınız. Vallahi bilmem sizin de benzetme kabiliyetinize kalmış.

      Yine de içerde bir saat geçirmişiz. Çıktığımızda ki manzara çook güzeldi. Ama gökyüzünde bulut kalmamıştı. Yine 100 basamak iniyoruz botlara binip başka bir adaya, hani yol üstünde geçmiştik Ti Top adasına gideceğiz. Harika bir kumsalı varmış yüzmek isteyen yüzecek istemeyen adanın tepesindeki tapınağa kadar çıkıp manzarayı izleyecekmiş… Botlara binerken sandallı satıcılar etrafımızı sarmıştı…

      Ti Top adasına doğru yol aldık. Tepedeki tapınağı ile çok güzel bir görüntüsü var. Ama yine motorlar ile gideceğiz. Zira bizim Cruise hayli büyük. 

 

     

      Ti top Adası; Ho Chi Minh döneminde Vietnam ziyareti yapan Rus kozmonot Gherman Titov (1962) adaya hayran kalınca Başkan Ho Chi Minh bir jest yapıp adaya Ti top adını verir. Toplam yüzölçümü 0.037 km² az ama çok güzel kumu olan bir plajı var. Fazla kalabalık yok bir grup genç plaj voleybolu oynuyor. Kozmonot Titov’un bir de heykelini dikmişler.

      Güzel bir de bar var serinlemek isteyene… 😉 Tuvalet var girmek isteyene hem de deniz manzaralı 🤣 çok güldük ama kapısız… Tapınağa çıkmak istemedik hava çok sıcak zaten mağara için birkaç yüz çıkmışım bir 450 basamağı daha gözüm yemedi. Körfez manzarasının mağara çıkışındaki güzelliği bana yetti… Buradan da çok farklı olmadığını tahmin ettim.

      Yüzmedik ama kah şezlonglarda oturduk kah denizde yürüyerek serinledik. Hava karardı yağmur yağdı yağacak. Saat olmuş 18.00 rüzgar da var ve bir hayli de yorulduk. Hadi gari gidelim derken gün batmak üzere adadan ayrıldık. Zaten adanın yakınında demirliydik.

 

 

      Salonda Vietnam yemeklerinden ‘spring roll’ yapmayı öğreteceklerdi ben gitmedim. Merak edenlere tarif burada. Nasılsa yaprak sarma ile sigara böreği sarmasını iyi biliriz. Vietnamlılar pirinçten yaptıkları yapraklara sarıyorlar. Yemek saati geldi hava da duruldu ben fotoğraf çekmeye gidiyorum… 

      Bulutlu havada günbatımı da pek istediğim gibi olmadı. Ama güneş battıktan hemen sonraki 20 dk. inanılmazdır. Parlement maviye boyanan gökyüzüne hastayım. Güzel bir akşam yemeği öncesi güverteden keyifle izlediğim manzara her şeye değdi… Yağmur mu? Yağmadı…😊 

 

Vietnam- Halong Bay- Ti Top Adası
Vietnam- Halong Bay- Ti Top Adası

      Denizin nazlı, nazlı salladığı Golden Cruise’de küpeşteye vuran zarif dalgaların sesi ile bir güzel uyuduk. Sabah erken grupla tai chi yaparak güne başlayalım demiştik ama gitmedik belki gündoğumu güzel olur da fotoğraf çekerim diye nerdeee… Hava hala gri… (25 Ocak 2017)

      Balkondan bakınca aşağıdaki satıcı kadını gördüm. Benim fotoğraf çektiğimi görünce satış yapabilmek için uğraştı. Neyse yine Cruise’yi ardımızda bırakıp motorlarla yola koyulduk.

      Bugünkü programda yine güzel bir mağara var Hang Luon adasında… Ali İhsan rehberimiz; Burada saklı bir lagün var ve biz de orada yaşayan maymunları doyurmaya gideceğiz deyince muzlar alındı.

      Adaya ve mağaraya bir başka sandalla gitmek üzere bir yüzer istasyona geldik. Hemen yanında da yüzer bir ev vardı. Tavukları kafeste besliyorlar napsın garipler. Organik olma ihtimali sıfır… 😁 İlk fotoğrafta adanın altında görülen karaltı yerden geçeceğiz. İki tekne gidiyor bile.

      Küçük sayılmayan yine 10 kişi alır sandala binildi, turuncu can yeleklerini giydik. Geçen senelerde bir kaza olmuş yeleksiz olanlar boğulmuş o nedenle bu konuda fazlaca hassaslar. Giymeyecek olsanız bile mutlaka omzunuza almalısınız.  

      Mağaranın bulunduğu ada Hang Luon demiştim mağara da Luon adıyla anılıyor. Bizim rehberimiz de maymunlar adası daha uygun dedi… Aslında mağara giriş kısmının yay gibi oluşu nedeniyle Luon diyorlar… Girelim bakalım nasıl bir mağara bizi bekliyor…

      İlk fotoğrafta gördüğünüz gibi motor kullanmak yasak. Bizi de büyük sandallarla geçirdiler. 100 metre ya var, ya yok bir tünel gibi yani  mağara buymuş. 🤷‍♀️ Evet sarkıtları var. Sadece 3 metre genişliğinde ve 2.5 – 4 metre yüksekliğinde.

      Gel git çok olduğu için giriş çıkış saatlerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Giriş 20 dk çıkış 20 dk gibi. Sorun yok güzel bir lagün içindeyiz. Sessiz, sakin su gerçekten zümrüt gibi parlıyor.

      Bizden önce gelenler de var. Bizim diğer grubun sandalcısının saçına gözüm takıldı.😁 Ama manzaraya herkes hayran hayran bakıyor.

      Bir taraf sırf kayalık. Nerde bu maymunlar… Şişşt ses çıkarmayınız Maymunlar korkmasın. Ay işteee ordalar, muzları atıyor arkadaşlar onlar da havada kapıyorlar. Aaa patır patır sağdan soldan gelmeye başladılar. Öyle büyük de değiller yani.. Bakalım…

 

      Evet beslenme saati bitti artık gidiyoruz. Golden Cruise’e  bir veda edip Siem Reap’e gitmek için Hanoi havalimanına doğru yola çıkacağız. Körfeze de elveda diyoruz…

 

      Ama ben gezi yazımda Vietnam’ı bir bütün olarak, Kamboçya’yı da ayrıca bütün olarak işleyeceğim. Yani bundan sonraki yazım Ho Shi Minh ve Chu Chi tünelleri ile devam edecek. Yine bir güzel buldum onunla veda edeyim. Hiç böyle ilave saç görmemiştim.

Vietnam- Halong Bay- Hang Luon Adası
Vietnam- Halong Bay- Hang Luon Adası

      Ho Shi Minh’ te görüşünceye kadar esen kalınız. Sevgilerle… 💞💞💞

 

 

VİETNAM-3’ için 3 yanıt

  • Merhaba Alev Hanım, sizinle birlikte ben de yolculuğa başladım, siz 24 Ocak’ta ben de 5 Haziran da. Mermer heykelleri izlerken Hint tanrıları fazla gibi geldi, belki de onların en iyi müşterileri Hintlilerdir. İpek işlemeler ise inanılmaz, herhalde bir şeyler almışsınızdır. Cruise gemisi ve Halong bay muhteşem. Amerikalıların savaşı kazanmaları zormuş, karşılarında ejderha soyundan gelen bir ulus varmış. Halong bay’ın fotoğraflarını görmüştüm ama orada olmak eminim daha başka bir şeydir. Sung Sot mağarası muhteşem ama ana kucağındaki maymunu maalesef seçemedim. Ti-Top adasında gün batımı nefisti, hele mavilikler inanılmaz. Hang Luon adası ve mağara geçişi çok ilginçti. Elinize emeğinize sağlık, ben de oraları görmüş kadar oldum ama oraları da listeye almak farz oldu gibi. Selam ve sevgilerimle…

    Liked by 2 people

    • Merhaba Gürcan Bey; Güzel ve değerli yorumlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. İpek işleme tablolardan almadım. Pek öyle şeylere merakım yok 😊Gerçekten çok güzel ve keyifli iki gün geçirdik fotoğraflar yetmiyor yaşamak gerek. Listeye almanıza sevindim.. 🥺Mağaradaki ana kucağında maymunu 🤔 dedim ya ben de görememiştim. Güncelleme yapıp daire içine alsam mı? 😁 Selam ve sevgiler bizden…

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s