HİNDİSTAN – Varanasi – Bölüm 3

Yine Varanasi ama sabah saat 06.00. Güzel bir gün olacağı ümidindeyim. Gönlümden geçen ve hayalini kurduğum Ganjda gündoğumu fotoğrafını çekeceğim inşallah… Bu kez yürüyüş yerine yakın bir yere kadar otobüsle gittik yolun kalanını yürüyerek tamamladık. Aarti törenini izlediğimiz Dasaswamedh Ghat’tan sandala bineceğiz. Dükkanlar hiç kapanmamış sanırım. Akşamki yoğunluk da henüz yok fırsat bu fırsat etrafı fotoğraflıyorum.

1-IMG_1857
Hindistan-Varanasi
3-IMG_1860
Hindistan-Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat

Şemsiyelerin altında konuşlanmış şu insanların ne yaptığını hemen öğrenemedimse de görüntülerinden kesin falcıdır dedim. 🙂 Kehanetim tutmadı üstelik rehberden öğrendiğimde de hayli şaşırdım. Çoğu masajcıymış. Bu alttaki adam olabilir mi?. :))) diğeri hiç benzemiyor.

4-MG_1864
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat
5-IMG_1865jpg
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat

Ama bu kesin falcıdır. 🙂

6-IMG_1867
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat

Bomboş bir Ghat. Dasaswamedh Ghat

7-IMG_1868 jpg
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat
8-IMG_1870
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat

Görüldüğü gibi henüz çook erken bir saat. Bineceğimiz kayık gelene kadar etrafa göz gezdirelim. Hava ılıman gökte ay henüz kaybolmamış ama Hindu’lar kutsal banyolarını almaya başlamışlar bile. Bu arada çanlar çalmaya devam ediyordu.

9_MG_1877
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat
10-_MG_1875
Varanasi-Ganj nehri-Dasaswamedh Ghat
11_MG_1873
Varanasi-Ganj nehri – Ahılyabaı  Ghat

Ghat’lar, Ganj’ın gelgitleri nedeniyle basamaklar şeklinde yapılmış yani merdivenlerden ibaret, Hintlilerin Ganjda arınmalarına yardımcı bir platform ve bir çoğuna da yaptıranlar kendi adını vermiş demiştik. Varanasi’de Ganj nehri boyunca 100’e yakın Ghat varmış. Ahılyabaı Ghat ‘da Hindastan’ın Indore bölgesinin kadın Maratha liderinin adıymış.

Kutsal sayılan 5 Ghat varmış; Assi ghat, Dasasswamedh Ghat, Adi keshawa Ghat, Panchganga Ghat ve Manikarnika Ghat. Hindular Pancha Tirthi Yatra denilen banyo ritüellerini tam anlamıyla yapmaları için; Kutsal olan bu beş Ghatta(-Assi Ghat’tan başlayarak) sırasıyla yıkanmaları  gerekirmiş ki hacı olsunlar.
Bakınız bir aile yıkanırken bir diğeri çamaşır yıkıyor, bir başkası yüzüyor. Akan su kir tutmaz derler ya.. Sırayla Ghat’ları dolaşıyoruz buyrun.

12_MG_1880
Varanasi-Ganj nehri – Ahılyabaı  Ghat
13_MG_1882
Varanasi-Ganj nehri – Ahılyabaı  Ghat
14-IMG_2016
Varanasi-Ganj nehri -Munshı Ghat
15-IMG_2009
Varanasi – DarbhaNga Ghat

Artık gün doğmak üzere. Hayalini kurduğum kayıklı kompozisyon için kadrajımı ayarladım bekliyorum umudumu hiç kaybetmeden. Ve muradıma eriyorum. Her bir dakikası heyecan vericiydi yerimde duramıyordum. Herkese -lütfen önümü kapatmayın hayallerimi yıkmayın diye diye peş, peşe deklanşöre bastım.. Bence; en güzel demeyeyim de en beğendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. 🙂 Umarım abartmış demezsiniz. 🙂

Yine bir slayt gösterisi olsun..

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Vijayan Agaram Ghat – Kedar Ghat; Bu Ghat’ların arkasında görünen tapınağı daha çok Bengal’liler le Güney Hindistanlılar kullanırmış.

23-IMG_1947
Varanasi- Vijayan Agaram Ghat – Kedar Ghat
24-IMG_1962
Varanasi- Vijayan Agaram Ghat – Kedar Ghat

Aşağıdaki Hariscandra Ghat İkinci ölü yakma yeriymiş. Bir rivayete göre Kral Harish Chandra bir dönem burada yardım amaçlı krematoryum bekçisi olarak çalışmış. Ölünce de onun adını vermişler. Hindu mitolojisinde, bir insanın Harish Chandra Ghat’ta yakılması halinde, o kişinin kurtuluşa erdiği kabul edilirmiş. Harish Chandra Ghat, 1980’lerin sonunda, burada elektrikli bir krematoryum açıldığında modernize edilmiş. Ufaktan hazırlıklar başlamış bile..

26-IMG_1954
Varanasi-Hariscandra Ghat-Elektrikli krematoryum.
25-IMG_1963
Varanasi-Hariscandra Ghat-Elektrikli krematoryum.

Dönüşte yakma işlemi başlamıştı bile. Ölü yakma süreci, nirvanaya ulaşmada çok önemlidir ve ritüelin birçok aşaması doğru şekilde tamamlanmalıdır.

Akşamki mistik duyguyla karışık hüzün gün ışığında yoktu. İnsanoğlu bu işte, hemen kanıksıyoruz galiba. Bu kez herkeste sadece merakla izleyip fotoğraflamak heyecanı vardı, dini inanışlarına saygı eşliğinde elbette..

27-IMG_1960
Varanasi-Haris Chandra Ghat
28a-IMG_1967
Varanasi
28-IMG_1976
Varanasi- Dilek mumu satıcısı kızlar.

Kayığımıza dilek mumu satıcısı kızları da almıştık. Gündoğdu artık biz de mumlarımızı kutsal Ganja bırakabiliriz. Biz de dilek tuttuk; Hintliler yakılarak Ganja küllerinin atılmasını dolayısıyla kendi cennetlerine gitmeyi (Nirvana) dilerlermiş. Bizim dileklerimiz şimdilik bu dünya içindi…

29-IMG_1968
Varanasi- Ganjda yüzen dilek mumları 🙂
30-IMG_1982
Hindistan gibi renklerin güzelliği Ganjda da mevcuttu.

Ghat’lara devam, isimleri görülüyor zaten görünen Raja Ghat yakın geçersek iyi olacak. Rengarenk giysili kadınlar var.

31-IMG_1984
Varanasi- Raja Ghat
32-IMG_2000
Varanasi- Daspatia Ghat
33-IMG_1977
Varanasi- Man Sarowar Ghat

Bir sürü Ghat görmüşüz birçoğu da yan yana zaten. Üsttekini ( aşağıdaki de aynı )  Amber mihracesi yaptırmış o nedenle adı Man Sarowar Ghat.

34-IMG_1996
Varanasi- Man Sarowar Ghat

Bu ghatların  birçoğu gördüğünüz gibi terk edilmiş harap. Bir kısmı da şimdilerde otel olarak kullanılmakta.

35-IMG_2008
Varanasi- Darbha Nga Ghat
36-IMG_1999
Varanasi

Pek yakın geçmedik ben de size fikir versin diye bazılarını keserek büyüttüm. 🙂 Anlatmaya gerek var mı?

Kadınların sari denilen 2 parçalı giysileri var, etek kısmının uzunluğu 5-6 metreymiş. Kadıncağız habire sarıp sarmalıyordu. 🙂

37-IMG_199038-IMG_199339-IMG_201840-IMG_2022Biri tasla su döküp bir çeşit ibadet yaparken (arınıyorlarmış) diğeri yüzüyor. Burunlarına kadar gelen kayıklara, fotoğraf çekmek için uğraşan turistlere aldırmıyorlar helal olsun.

41-IMG_202742-IMG_2043Ghatlardaki manzara müthiş, hangi birini seyredeyim, hangisinin fotoğrafını çekeyim dedirtecek cinsten. Bir tarafta çamaşırlarını seren kadınlar, bir tarafta kutsal hareketlerle sabah ibadetini yapan babalar.
Bildik şekilde sabunla vs. basbayağı yıkanan bir hanım, yukarda keyif çatan, yanda çöp karıştıran keçiler. 🙂 Hindistan olağanüstü hayatların yaşandığı bir yer vesselam.

43-aIMG_206743-IMG_206644-IMG_2024

Bu beyefendinin Hintli olduğunu hiç sanmıyorum, gerçi yerli turist olabilir. Fotoğrafını çektiğimi sandı (oysa ben arka panoramayı çekecektim) selam verdi. Eh ayıp olmasın diye bir poz çektim. 🙂

45-IMG_204846-IMG_205147-IMG_206848-IMG_2069İşte hayat bir yandan da devam ediyor ve kadraja turistlere hediyelik eşya satan bir kayık giriyor.

49-IMG_2070Restore edilen bir Ghat.

50-IMG_2049
Varanasi-Manmandır Ghat

Manmandır Ghat. Jaipur Rajası yaptırmış bir çok kez restorasyona uğramış.

Bakınız aşağıda bir hintli çamaşır yıkarken diğeri kutsal arınmasını yapıyor. Çamaşır dedim de Murat rehberimiz; Hadi şanslısınız ki 4-5 yıldızlı otellerde kalıyoruz çamaşırhaneleri ve makinaları var yoksa Ganj da yıkanıp yerlerde kurutulan çarşaflarda yatardınız dedi… 😦

51-IMG_2073Dün gece gördüğümüz ilk krematoryuma geliyoruz.

52-IMG_2078

Etraftaki odun yığınları açıkça görülüyor. Hazırlıklar başlamış. Çektiğimiz video da çözümledim. Ortadaki kırmızı yapı tapınak soldaki binanın arkası krematoryummuş. Bu yıkık binada da yaşlı kişiler ölümü beklermiş veya ölecek yaşlılarını insanlar buraya bırakırmış. 😦

53-IMG_208354-IMG_2087

Dumanlar yükseldi bile.  😦  Vee tekne turu bitiyor. Vizörümden görünenler…

55-IMG_210356-IMG_2110a

Ganja hoşçakal diyerek çarşıya doğru gidiyoruz. İkinci uzun yürüyüşümüzü yapacağız. Murat rehberimiz çook daha pis ve dar yerlerden geçeceğiz lütfen dikkatli yürüyün karşınıza her an bir inek çıkabilir ve yol vermek zorundasınız dedi. Eh hadi gidelim. Dedim ama siz bana bakmayın.  🙂 Az soluklanalım sizler arkanıza yaslanın. Hatta çay ya da kahvenizi yudumlamaya başlayın ben hemen geliyorum.
Keyfiniz bol olsun… Esenkalın.

Devamı için tıklayınız.. 

HİNDİSTAN – Varanasi – Bölüm 3” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s