HİNDİSTAN-Delhi-bölüm 2

Hatırlayalım isterseniz; Bugün Delhi’nin en büyük camii olan Jama Mascide (Cuma Camisi) sonra Gandi’nin yakıldığı yer Ral Ghat, öğlene de baharat ve çay alabileceğimiz pazar yerine gideceğiz.

Cami için örtülerimizi hazırladık. Amaaa cep telefonu dahil hiçbir şekilde kamera sokulmuyormuş. Çanta da dahi görseler 300 rupi cezası varmış. Merak ettim şimdi camiye kuş mu kondurmuşlar? Neyse buranın kuralları katıymış.

Jama Mascid;

Bilinenin aksine yerel rehberimiz ; Buraya Cami camisi denir Cuma Camii değil dedi. Jama cemaat demekmiş (cemaatte camide olduğuna göre yanlış bir ifade değil. :)))  Şah Cihan’ın yaptırdığı mimarlık alanındaki en büyük eseriymiş ve aynı zamanda Hindistanın da en büyük camisiymiş.
1600’lü yıllarda yapılmış ve aynı anda 25 bin kişinin namaz kılabileceği bir avlusu varmış. Evet büyücek bir avlu ama 25 bin kişi 😦 doğrudur herhalde. Safları sıklaştırırsak neden olmasın. Üç büyük giriş kapısı, dört kulesi ve 40 metre yüksekliğindeki iki minaresi varmış…
Önce girdiğimiz 1 no’lu kapıymış 😦  Önü tel çitle çevriliydi ve park halinde otobüs doluydu görüntü almak mucizeydi yani. Ve görüldüğü gibi epeyce bir merdiven çıkılarak gidiliyor. Sanırım 40 basamak falandı.

20-IMG_1277
Delhi-Jama Masjid
21_MG_1263
Delhi-Jama Masjid

 

Sonra kapıdaki ızbandut gibi adamlar örtüme rağmen oradaki pis giysileri giymem için ısrar edince; Amaaan zaten foto çektirmiyorsunuz caminiz sizin olsun deyip girmedim bile. Hayır yani kollar bacaklar kapalı biz camiye nasıl girilir bilmiyoruz sanki sinir oldum. Ama inat işte arkasını döndükçe bunları çekebildim.

22-IMG_1270
Delhi-Jama Masjid
23-IMG_1269
Delhi-Jama Masjid
24-IMG_1273
Delhi-Jama Masjid
25-IMG_1275
Delhi-Jama Mascid

Ortada kocaman bir havuz vardı inanamadım abdest havuzuymuş. Elleriyle su alıp yüzlerini yıkadıklarını gördüm de işte…  Nasıl abdest alıyorlar daha fazla soramadım. 😀

26-IMG_1276
Delhi-Jama Masjid
27-IMG_1274
Delhi-Jama Masjid

Merdivenlerden indik, bence tam kapkaç yapılacak yer burasıydı ikaz edilmiştik. Hemen sağ tarafta güzel begonvillerin olduğu park içinden geçip.

28-IMG_1281
Delhi-Jama Masjid’den Ral-Ghat’a geçiş park.

Ve biraz eğimli , biraz da ben eğdim 🙂  tepe çıkarak Mahatma Gandi’nin 1948 yılında öldürüldükten sonra yakıldığı yer olan Ral Ghat’a geldik.

29-IMG_1283

 

30-IMG_1287
Delhi-Ral-Ghat

 

Rehberimiz yine; Aman dikkatli olun burada cepçiler çoktur, ne olduğunu anlamadan 1 sn de çarpılırsınız dedi.  😦
Bir platform üzerinde siyah mermerden yapılmış sade bir anıt üzerinde çiçekler, Fanus içinde sürekli yanan ateş ve başında 2 nöbetçi muhafız var. Güzel bir park gibi. Zaten buradaki ağaçların çoğu ünlü kişilerce dikilmiş. Üstüne plaketlerle adları yazılmış. Kraliçe II. Elizabeth, Eisenhower ve Ho Chi Minh gibi isimler varmış. Ben her ihtimale karşı aşağı inmedim. Ral-Ghat fotoğraflayacağım derken eldeki pasaportlardan olmayalım.  😦

Kısaca bilgi vereyim; Mahatma Gandhi Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin siyasi ve ruhani lideri yani milli lideridir. Mahatma yüce ruh -mübarek demekmiş. Doğum günü olan 2 Ekim ulusal tatil ilan edilmiş. Ve Birleşmiş milletler genel kurulu tarafından da aynı gün *Dünya Şiddete Hayır Günü* olarak 2007 de kabul edilmiş. Aşağı inmedim ama bu görüntü ile ben de ona çiçek sunmuş oldum.

31-IMG_1288
Delhi-Ral-Ghat

Gandi’nin yakın arkadaşı ve ilk başbakanı Nehru da öldükten sonra burada yakılmış.
Otobüslere gidiyoruz yerli turist otobüsleri de pek güzeldi.

32-IMG_1290

Raj Ghat ile beraber Old Delhi gezisi bitmiş oluyormuş. Bundan sonraki kısımda İngilizlerin oluşturduğu temiz caddeleri, geniş parkları ve modern binalarıyla New Delhide turlamaya başladık.
1.Dünya Savaşı’nda ve 1919 yılındaki Afganistan ile yapılan çatışmalarda ölen 90 bin Hint askerinin isimlerinin yer aldığı zafer takıymış. Otobüsten indirmediler bir kaç tur attık. Sanırım önemli bir gündü etraf polis doluydu artık idare edin.  🙂

33-IMG_1294
India Gate, Hindistan kapısı.
34-IMG_1300
India Gate, Hindistan kapısı.
35-IMG_1307
Delhi Büyük Parkı.

Eveet sürpriz belli oldu. Yolumuz bir Sikh ( Sih diye de geçiyor ) tapınağına doğru. Adı Gurudwara Bangla Sahib. Benden ayrılmayınız 🙂  ayrı bir bölüm olarak paylaşacağım. Hadi ama burası çok uzadı. Hem o bölümde bir başka güzel sürpriz var. Esenkalıın..

devamı için tıklayınız.. 

HİNDİSTAN-Delhi-bölüm 2” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s